Burun sırtı yüksekliği (Burun Kemeri)

Burun sırtı yüksekliği (Burun Kemeri)

Kemerli Burun! Burun sırtı: Bu bölgedeki yükseklik (kemer), burun kemiği genişliği ile birlikte de olabilir. Burun aksındaki bozukluğa neden olacak eğrilikler, sorunun bir parçası olarak gözükebilir. Burun sırtına, yani kemerli burun’a yönelik burun estetiği operasyonu cerrahi tekniklerinde zaman içinde çok ilerleme de olmuştur. Günümüzde, özellikle deneyimli ve özenli yaklaşımlar ile çok konforlu olan burun estetiği cerrahisinde, kemerli burun (burun sırtı kemer sorunu) olarak adlandırılan sırt yüksekliği, ortadan kaldırılması en çok talep edilen burun estetiği sorunudur.

Yan profil görüntüde, kadınlarda, aşırı olmayan bir kavisin düşünüldüğü (burun ucunun da birkaç mm. daha yüksek olduğu) burun sırtı ideal olarak düşünülür, erkeklerde ise, daha düz veya çok hafif bir kavisin olacağı burun sırtı ideal kabul edilir ancak, hasta beklentileri, estetik anlayışı, cilt yapısının durumu, burun-alın birleşim yerinin özelliği, burun ucu yan uzunluğu (projeksiyon) da, operasyon sırasında önemlidir.

2 ve 3 Boyutlu bilgisayar analizi ve gerektiğinde Mask (Kalıp) uygulaması da, kemerli burun için kullandığım yararlı olduğunu düşündüğüm bir yaklaşımdır.

Kemerli Burun

Kemerli burun, yan burun kemiklerine hiç dokunulmadan düzeltilebilir mi?

Burun sırtındaki yükseklik; Kıkırdak bölgeyi ilgilendiren bir yükseklik veya küçük bir kemik yükseklik ise, yan burun kemiklerine kesme işlemi (Osteotomi) dediğimiz burun sırtını kapatma/daraltma girişimi yapmaya gerek kalmayacaktır.

Burun Estetiği ameliyatını gerçekleştirdiğim farklı yaşlardaki hastalarımın büyük çoğunluğu (% 95-96 civarında), estetik ve fonksiyonel sonuç başarısı ve özgüven artışından dolayı, ameliyat sonrası dönem ve ameliyat sonucundan dolayı konforlu, mutludurlar. Yüzün ortasında olan sorunun ortadan kalkması önemlidir. Doğal, diri, dinamik, sorunların ortadan kalktığı burun ve görünümü, kişiyi çok mutlu etmektedir.

Ailesi, arkadaşlarından gelen olumlu tepkiler, memnuniyet vericidir. Eski dönemlere göre, çok rahat, her yönden resim çektirebilmek de, ayrı bir yeni keyifdir. Özgüven artışı, kişinin diğer kişilerle olan iletişimini de, olumlu şekilde etkileyecektir. Ancak, yaşamdaki tüm zorlukların ve sosyal iletişimin, tek bir burun ameliyatı sonrasında tümüyle çözüleceğini beklemek anlamlı olmaz.

Doğallıkdan yana, geriye dönüşümü olmayan cerrahi manevralardan hep uzak duran, hastalarının beklentilerini anlamaya çalışıp, anatomik gerçekleri (cildin yapısı vb.) paylaşan bir uzman hekim olarak,  rinoplasti (burun estetiği)  konusunu araştıran herkese, bu cerrahi sonrası görünümünün çok başarılı olması için, doktorun cerrahi deneyiminin, rasyonel hasta beklentisinin yanında, cilt ve ciltaltı yapısının çok aşırı ince veya çok aşırı kalın olmamasının da önemini anımsatmak isterim.

Sağlıklı günler diliyorum.

Cem Altındağ