Yaz Aylarında Burun Estetiği Ameliyatı (Mahmure.com)

Yaz Aylarında Burun Estetiği Ameliyatı (Mahmure.com)

“Okulunuz bitti veya işyerinizden bir izin kullanacaksınız.. Uzun zamandır, aklınızdaki burun operasyonu için bir zaman düşünüyorsunuz ancak, sıcak günlerde bu ameliyat yaptırılır mı? Yoksa Sonbahara mı bırakmalı? Kararsız mısınız? O halde, okumaya devam edin lütfen!..”

Günümüzde, en çok gerçekleştirilen estetik operasyonların başında gelen burun estetiği cerrahisinde, ameliyat zamanı, sonrası dönem önemli ve dikkate alınmalı.. Rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği operasyonu, diğer aylarda olduğu gibi, yaz aylarında da düşünülebilir mi? Evet. Muayene olup, kararınızı verdiniz., kendinize en uygun bir haftayı ayırdıktan sonra neden olmasın?

Çoğu zaman, genel anestezi altında 45 dk-2 saat arası bir sürede bitip, aynı gün veya bir gün sonra eve döneceğiniz bir cerrahi girişimdir, estetik burun operasyonu. İlk 7-10 gün, burun üstü bandaj nedeni ile burun dış bölümün ıslanmaması gerekiyor.

Ameliyat sonrası tatile gidilebilir mi?

Operasyonu gerçekleştiren doktorunuz, kontrolünüz sonrasında sakınca görmezse; tatile/deniz kıyısına vb. yerlere gidilebilir (Burun sırt bandaj varken uçağa binecekseniz, doktorunuzdan ‘uçuş engeli yoktur’ yazılı bir not alın, uçağa alırken sorabilirler!). 2. hafta veya 3. hafta, serinlemek amaçlı denize girmek de mümkün olabilir (Balıklama, çivileme atlamak yok, tabii!).

3. haftadan sonra, denize daha rahat girebilirsiniz. Havuzda (çoğunun yoğun klor içermesi nedeni ile) hiç başınızı sokmamanız ideal olur. Güneş altında şapka giymeyi unutmayın ve aşırı sıcak altında uzun süre kalmayın. En az 30 koruma faktörlü güneş koruyucu kremleri, yüz ve burun için kullanılabilir.

 
 
 

İlk haftalarda, çok su içmeyi, kendinizi çok yormamayı, öne doğru (ayakkabı bağlar gibi) uzun süreli eğilmeyi, ağır kaldırmadan kaçınmayı unutmayın.

Kontrol muayenesinden sonra, burun iç bölgesi için de krem, sprey vb. önerilecektir. Burun içi için sprey ve burun dış bölge için soğuk/krem uygulamaları unutulmamalı.. Normal veya güneş gözlüğünüzü ilk 2 hafta kullanmamanız gerekir, sonrası için yine tavsiyeler doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Sağlıklı günler diliyorum…

Estetik ve Fonks. Burun Cerrahisi Op. Dr. Cem Altındağ